algemeen
Politie woest na opvallend optreden in The Masked Singer: ´Onbegrijpelijk´

De recente aflevering van The Masked Singer op VTM heeft onverwachte commotie veroorzaakt, en niet vanwege de zangtalenten van de deelnemers. Het ging om een opvallende keuze voor Viktor Verhulst, die in het kostuum van een flitspaal verscheen, maar de sponsoring van dit personage heeft vooral bij de politie en verkeersveiligheidsdeskundigen tot verontwaardiging geleid.
Flitspaal met reclameboodschap
In de uitzending verscheen Viktor Verhulst in een flitspaalpak, wat aanvankelijk een luchtige en komische sfeer creëerde bij het publiek. Wat echter minder goed werd ontvangen, was de onderliggende boodschap van de sponsoring. Het bedrijf Flitsmeister, een Nederlandse app die bestuurders waarschuwt voor snelheidsmetingen, bleek achter de reclame voor het flitspaalpak te zitten. Het bedrijf had contact opgenomen met DPG Media, het moederbedrijf van VTM, en kreeg de kans om hun product te promoten via het populaire programma.
Verontwaardiging bij politie en verkeersveiligheidsdeskundigen
Het gebruik van deze app, die bestuurders helpt snelheidsboetes te vermijden, stuit op veel verzet bij verkeersveiligheidsinstanties en de politie. Gino Verbruggen, politiecommissaris en diensthoofd verkeer van de politiezone Rivierenland, noemde het “onbegrijpelijk” dat een dergelijk product wordt gepromoot in een land waar verkeersveiligheid een groot probleem is. “Overdreven snelheid blijft een groot probleem, en door apps te promoten die deze snelheidsovertredingen mogelijk maken, ondermijnen we het werk van politiediensten en gemeentebesturen”, aldus Verbruggen in een reactie tegenover Het Nieuwsblad.
In België vallen jaarlijks bijna 500 verkeersslachtoffers te betreuren, terwijl duizenden anderen zwaargewond raken. Het promoten van apps die helpen snelheidsbeperkingen te omzeilen, wordt door veel verkeersveiligheidsdeskundigen gezien als een gevaarlijke boodschap, zeker in een programma dat door honderdduizenden mensen wordt bekeken.
Vergelijkingen met andere landen
De kritiek op Flitsmeister en soortgelijke apps is niet nieuw. In landen als Duitsland en Zwitserland zijn radarverklikkers, die hetzelfde doel dienen, al verboden. Verkeersveiligheidsinstituut VIAS is van mening dat dergelijke apps een negatieve invloed hebben op de verkeersveiligheid, omdat ze het rijgedrag van bestuurders beïnvloeden. Uit onderzoek van VIAS blijkt zelfs dat bestuurders die een radarmelder gebruiken, 50 procent meer kans hebben om een boete te krijgen dan degenen die geen gebruik maken van zulke apps. Dit komt doordat gebruikers zich vaak veiliger wanen en daardoor sneller gaan rijden, simpelweg omdat ze zich bewust zijn van de snelheidsmetingen in de buurt.
Meer boetes, meer risico’s
De grotere kans op een boete voor gebruikers van radarmelders is volgens VIAS te wijten aan de psychologische effecten die deze apps met zich meebrengen. Bestuurders die denken dat ze gewaarschuwd worden voor een snelheidscontrole, zullen zich minder bezorgd voelen over hun snelheid en vaker te snel rijden. Dit vergroot de kans op ongelukken en andere verkeersincidenten.
Reactie van DPG Media
Het is nog niet duidelijk of DPG Media, het moederbedrijf van VTM, zal reageren op de kritiek die is ontstaan rondom de flitspaal en de sponsoring van Flitsmeister. De keuze om deze app te promoten in een programma met zo’n groot bereik wordt in ieder geval niet goed ontvangen door de politie en experts op het gebied van verkeersveiligheid. De situatie heeft de nodige emoties losgemaakt, en het blijft afwachten hoe VTM en Flitsmeister de zaak zullen aanpakken. Eén ding is zeker: de keuze om snelheidsboetes te vermijden te promoten, valt niet goed bij iedereen, vooral niet in een tijd waarin verkeersveiligheid steeds meer aandacht krijgt.
Dit bericht op Instagram bekijken
