Naar de inhoud
Blijned.

Nieuws

Aangepast weerbericht: Code geel nu voor zes provincies

•Lars de Wit

Laatste update:

Aangepast weerbericht: Code geel nu voor zes provincies

Nederland krijgt na storm Austen nauwelijks tijd om bij te komen. Vanavond trekt het volgende onstuimige weersysteem over het land en volgens de huidige verwachting kan storm Boelo vooral langs de kust en in het noorden voor zware windstoten zorgen. Het KNMI heeft de waarschuwingen inmiddels uitgebreid naar meer provincies. Lokaal kunnen windstoten boven de 100 kilometer per uur voorkomen en op de Waddeneilanden is zelfs stormkracht mogelijk.

Daar blijft het niet bij. Naast de harde wind wordt ook een flinke hoeveelheid regen verwacht. Op veel plaatsen kan tussen de 15 en 30 millimeter vallen, lokaal mogelijk nog meer.

KNMI breidt code geel uit

Eerder gold code geel volgens de aangeleverde informatie voor Noord-Holland, Friesland en Groningen.

Inmiddels zijn daar ook waarschuwingen voor Zuid-Holland, Zeeland en Limburg bijgekomen.

Voor Zeeland en Limburg gaat code geel volgens de huidige waarschuwing vanaf 21.00 uur in. In de noordelijke provincies wordt vooral later op de avond en gedurende de nacht rekening gehouden met zware windstoten.

Het is verstandig de actuele waarschuwingen van het KNMI te blijven volgen, omdat de precieze timing en intensiteit van het windveld nog kunnen veranderen.

Eerst veel regen

Voordat de wind op veel plaatsen verder aantrekt, krijgt Nederland te maken met een behoorlijk natte avond.

Vanuit het westen trekt een regengebied over het land. Op grote schaal wordt 15 tot 30 millimeter neerslag verwacht.

Lokaal kan nog meer regen vallen.

Tegelijkertijd draait de wind naar het zuiden en neemt deze geleidelijk in kracht toe. Boven land wordt de wind vrij krachtig tot krachtig, terwijl de omstandigheden aan de kust een stuk onstuimiger worden.

Windstoten boven de 100 kilometer per uur

Langs de kust en rond het IJsselmeer kan de wind hard tot stormachtig worden.

Vooral de windstoten vormen daarbij een aandachtspunt. In de kustgebieden worden uitschieters rond de 100 kilometer per uur verwacht en lokaal kan het volgens de verwachting nog harder waaien.

Op de Waddeneilanden kan de gemiddelde wind mogelijk toenemen tot windkracht 9.

Wanneer windkracht 9 gedurende voldoende tijd daadwerkelijk op een officieel meetstation wordt gemeten, is er meteorologisch sprake van storm.

Of Boelo dat niveau daadwerkelijk bereikt, moet uiteindelijk uit de metingen blijken.

Extra oppassen bij bomen

Het KNMI waarschuwt volgens de aangeleverde informatie nadrukkelijk voor het risico van afbrekende takken en andere rondvliegende voorwerpen.

Bomen staan bovendien nog deels in blad. Daardoor vangen ze meer wind en kunnen zware windstoten grotere krachten op takken en stammen uitoefenen.

Wie vanavond niet naar buiten hoeft, doet er daarom verstandig aan risicovolle plekken met veel bomen tijdens de zwaarste windstoten te vermijden.

Ook rond het huis zijn eenvoudige voorzorgsmaatregelen verstandig. Losstaande tuinmeubelen, parasols, bloempotten en andere spullen kunnen bij zware windstoten gaan schuiven of rondvliegen.

Austen liet al zien hoeveel schade wind kan veroorzaken

De waarschuwingen volgen direct op een onstuimige periode door storm Austen.

Op verschillende plaatsen kwamen gisteren bomen naar beneden.

In het stadspark van Maastricht viel een grote boom om en ook in Nuth ging het mis. Daar kwam volgens de berichtgeving een boom op een auto terecht.

Een bijzonder heftige situatie deed zich voor in Breda.

Daar viel een zware boom dwars door het dak van een woonwagen en werd een kinderkamer grotendeels verwoest.

Boom kwam vlak naast stapelbed terecht

De woonwagen is van Grad Damen, de neef van de gelijknamige volkszanger.

Volgens Damen kwam de boom dwars door de bovenverdieping terecht en vlak langs het stapelbed van zijn twee dochters.

Op het moment van het incident was gelukkig niemand thuis.

Damen vertelde na afloop enorm geschrokken te zijn. Daar komt voor hem nog een financieel probleem bij: volgens zijn eigen verklaring is de woonwagen niet verzekerd.

Hoe hoog de uiteindelijke schade is, is nog niet duidelijk.

Vanavond opnieuw alert zijn

Na de schade door Austen volgt dus vrijwel direct een nieuwe periode met veel wind en regen.

Vooral langs de kust, rond het IJsselmeer en op de Waddeneilanden kan het stevig tekeergaan. Met windstoten rond of boven de 100 kilometer per uur kunnen opnieuw takken afbreken, bomen omvallen en losse voorwerpen rondvliegen.

Het KNMI heeft de waarschuwingen inmiddels naar meer provincies uitgebreid. Vooral vanavond en vannacht is het daarom verstandig om de actuele weerberichten goed in de gaten te houden en losse spullen rond het huis tijdig veilig te stellen.

Geschreven door

Lars de Wit

Lars de Wit is editor bij Blijned en schrijft over nieuws en televisie. In zijn artikelen komen zowel grote gebeurtenissen als verhalen met een verrassende of menselijke twist voorbij: van noodweer en sportnieuws tot bijzondere vondsten, bekende gezichten en opvallende…

Alle 997 artikelen van Lars de Wit ›
Deel dit artikelWhatsAppFacebookX

Volg Blijned

Het nieuws van vandaag, op de plek waar je toch al bent.