
Bolle Jos laat van zich horen en reageert op gebeurtenis Overasselt
Jos Leijdekkers, beter bekend als ‘Bolle Jos’, heeft via zijn advocaten gereageerd op berichten waarin zijn naam in verband wordt gebracht met het extreme geweld in Overasselt. Volgens advocaten Jan-Hein Kuijpers en Guy Weski distantieert Leijdekkers zich nadrukkelijk van de aantijgingen. Voor zover officieel bekend, is niet vastgesteld dat hij betrokken was bij de gebeurtenissen waarbij een 51-jarige beveiliger om het leven kwam en twee politieagenten gewond raakten.
Het Gelderse dorp Overasselt werd in de nacht van maandag op dinsdag opgeschrikt door een uitzonderlijke geweldsexplosie.
Bij een woning aan de Ewijkseweg bevond zich een grote groep personen. Volgens de berichtgeving zouden meerdere mensen wapens bij zich hebben gehad.
Rond 04.00 uur kwam de politie ter plaatse na een melding over een verdachte situatie.
Daarna werd er geschoten.
Beveiliger komt om het leven
Bij het geweld kwam een 51-jarige man uit Wijchen om het leven. Later werd duidelijk dat het slachtoffer als beveiliger bij de betreffende locatie werkzaam was.
Ook twee politieagenten werden tijdens het incident geraakt.
Een van hen verkeerde aanvankelijk in een zeer ernstige toestand en moest worden geopereerd. Later werd bekend dat beide agenten buiten levensgevaar waren.
Na de schietpartij begon een enorme politieoperatie in Overasselt en de wijde omgeving.
Wegen werden afgezet, een politiehelikopter werd ingezet en gespecialiseerde politie-eenheden zochten naar mogelijke betrokkenen.
Ook op andere locaties in de regio werden mensen aangehouden.
In totaal 34 mensen opgepakt
De operatie resulteerde uiteindelijk in 34 arrestaties.
Volgens het Openbaar Ministerie zijn de aangehouden verdachten afkomstig uit Nederland, Frankrijk, België en Algerije.
Het onderzoek moet per verdachte duidelijk maken welke rol diegene bij de gebeurtenissen heeft gespeeld. De arrestanten worden onderzocht in verband met verschillende ernstige strafbare feiten.
Dat zij zijn aangehouden en als verdachte worden beschouwd, betekent vanzelfsprekend nog niet dat hun schuld is vastgesteld.
Vanwege de mogelijke aanwezigheid van andere betrokkenen bleef de situatie lange tijd gespannen.
Bewoners van Overasselt en Nederasselt werden zelfs opgeroepen om binnen te blijven en ramen en deuren gesloten te houden.
Aan die oproep werd volgens lokale berichtgeving massaal gehoor gegeven.
Grote vraag: wat was het motief?
Een van de belangrijkste vragen is waarom zo’n grote groep mensen zich midden in de nacht bij het pand aan de Ewijkseweg bevond.
Het Openbaar Ministerie heeft daarover nog maar beperkt informatie naar buiten gebracht.
Tijdens een persconferentie werd gesproken over een ‘langslepend conflict’.
Wat dat conflict precies inhoudt, is niet officieel bekendgemaakt.
In de media wordt ondertussen gespeculeerd over een mogelijke achtergrond in het drugsmilieu.
Het Parool meldt op basis van ingewijden dat het geweld mogelijk verband houdt met een grote partij cocaïne.
Verhaal over 812 kilo cocaïne
Volgens de bronnen van de krant zou een partij van 812 kilo cocaïne vanuit Afrika via Portugal richting Nederland zijn vervoerd.
De partij zou uiteindelijk in de omgeving van de Frans-Spaanse grens zijn onderschept of verdwenen.
Daarna zou onduidelijkheid zijn ontstaan over wat er precies met de drugs was gebeurd.
De transporteur zou op een gegeven moment niet meer bereikbaar zijn geweest. Mensen die geld in het transport zouden hebben geïnvesteerd, zouden vervolgens opheldering hebben geëist bij een tussenpersoon die verantwoordelijk werd gehouden voor de zending.
Volgens de bronnen van Het Parool zou een grote groep zijn ingeschakeld vanwege de omvang van de partij.
Deze reconstructie is echter gebaseerd op informatie van ingewijden en is niet door politie of Openbaar Ministerie als officiële aanleiding voor het geweld bevestigd.
Naam van ‘Bolle Jos’ duikt op
In de berichtgeving rond de zaak werd vervolgens ook de naam van Jos Leijdekkers genoemd.
De voortvluchtige Nederlander staat beter bekend onder zijn bijnaam ‘Bolle Jos’ en wordt al jaren in verband gebracht met grootschalige internationale drugshandel.
Verschillende media plaatsten zijn foto bij artikelen over de gebeurtenissen in Overasselt.
Dat betekent echter niet dat daarmee ook is aangetoond dat Leijdekkers betrokken was bij de schietpartij of de gebeurtenissen die daaraan voorafgingen.
Voor zover uit de tot dusver openbaar gemaakte informatie blijkt, hebben politie en Openbaar Ministerie geen betrokkenheid van Leijdekkers bij het geweld in Overasselt bevestigd.
Leijdekkers reageert via advocaten
Via zijn advocaten laat Leijdekkers nu weten afstand te nemen van de verhalen die over hem rondgaan.
Advocaten Jan-Hein Kuijpers en Guy Weski verklaren tegenover het ANP dat hun cliënt zich ‘met klem distantieert van de ongefundeerde aantijgingen die stelselmatig op allerlei vlak worden geventileerd jegens hem’.
Daar blijft het niet bij.
Volgens zijn advocaten vindt Leijdekkers de manier waarop zijn naam met dergelijke gebeurtenissen in verband wordt gebracht ook gevaarlijk.
„Het moet hem van het hart dat dit soort aantijgingen gevaarzettend en bepaald niet rechtsstatelijk zijn”, laten Kuijpers en Weski namens hem weten.
De twee advocaten willen verder geen inhoudelijk commentaar geven.
Betrokkenheid niet vastgesteld
De reactie is opvallend omdat Leijdekkers zich normaal gesproken buiten het zicht van de Nederlandse autoriteiten bevindt.
Tegelijkertijd verandert zijn verklaring niets aan de belangrijkste feitelijke situatie rond de zaak: het onderzoek naar de gebeurtenissen in Overasselt loopt nog.
Of de schietpartij daadwerkelijk verband houdt met een partij cocaïne en welke personen of criminele groeperingen daar eventueel achter zitten, moet nog worden vastgesteld.
Hetzelfde geldt voor een mogelijke rol van Leijdekkers.
Zolang politie en justitie daarover geen conclusies hebben getrokken, blijft de vermeende connectie een onbevestigde theorie uit mediaberichtgeving.
Leijdekkers al jaren voortvluchtig
Leijdekkers wordt ondertussen al jaren gezocht door justitie.
Zijn naam komt voor op nationale opsporingslijsten en hij is in meerdere strafzaken veroordeeld voor zware criminaliteit.
Zijn jarenlange voortvluchtige bestaan en vermeende positie binnen de internationale drugshandel zorgen ervoor dat zijn naam regelmatig opduikt wanneer grote cocaïnezaken worden onderzocht.
Dat alleen is echter geen bewijs voor betrokkenheid bij de gebeurtenissen in Overasselt.
Onderzoek naar Overasselt gaat verder
Politie en Openbaar Ministerie staan ondertussen voor de taak om de gebeurtenissen van die nacht volledig te reconstrueren.
Met 34 aangehouden verdachten, meerdere wapens, voertuigen, camerabeelden en een groot aantal mogelijke getuigen gaat het om een omvangrijk onderzoek.
Centraal staan vragen over de aanleiding voor het conflict, wie er precies heeft geschoten en waarom zoveel mensen naar de locatie in Overasselt waren gekomen.
Terwijl dat onderzoek doorgaat, maakt Jos Leijdekkers via zijn advocaten duidelijk niets te willen weten van de verhalen waarin hij aan het geweld wordt gekoppeld. Zijn advocaten spreken van ‘ongefundeerde aantijgingen’. Of het door media beschreven cocaïneconflict daadwerkelijk de achtergrond vormt van de geweldsexplosie, is door politie en justitie vooralsnog niet bevestigd.



